Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Prośba o azyl polityczny Soyka śpiewa Miłosza- premiera już jutro
maja 11

Wiersz Czesława Miłosza pt., „Który skrzywdziłeś” opisuje nieetyczne postępowanie krzywdziciela oraz okres totalitaryzmu.

Tyrani nie ponoszą odpowiedzialności za swe czyny, czują się bezkarni. Mają władzę nad „prostymi ludźmi” i „ gromadę błaznów” koło siebie, którzy przyklaskują despocie, co czyni go kimś lepszym i silniejszym od innych.. Poeta jednak staje po stronie bezbronnych ludzi i uświadamia tyranowi, że pamięta i ,że po jego śmierci narodzi się nowy, który będzie kontynuował walkę z przemocą. Pełni także rolę oskarżyciela „lepszy dla ciebie byłby świt zimowy i sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.” Uważa, że gdyby krzywdziciel sam wymierzył  sobie sprawiedliwość, okazałby, choć trochę skruchy za popełnione czyny. Utwór Miłosza ma charakter uniwersalny, ponadczasowy, gdyż odnosi się on również do czasów współczesnych. Obecnym krzywdzicielem również jest władza, która, choć nie zabija, nie ponosi odpowiedzialności za swe czyny, np. polityk nie poniesie kary za przestępstwo, gdyż jest on objęty immunitetem. Ankieta przeprowadzona wśród dorosłych i młodzieży  pokazuje, iż dorośli dostrzegają w wierszu uniwersalizm, a młode pokolenia skupia się na działaniach systemu totalitarnego. Nie dostrzegli minusów, które rzutują na obecną sytuację ekonomiczną ( kiedyś każdy miał pracę w PRL-u, dziś jest duże bezrobocie) oraz nie zwracają uwagi na przywilej wolności osobistej i możliwość wyrażanie własnego zdania publicznie.

Utwór ma na celu uświadomienie ludziom, że każdy czyn niesie ze sobą konsekwencje. Życie i wolność każdego z nas zależy w dużej mierze od innych i nikt nie ma prawa decydować o losie i śmierci bliźniego.

Iza Hyża

Zobacz scenariusz pierwszej lekcji

Pozostaw komentarz